A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Mexiko - Průvodce

Mexiko je malým nákupním rájem, a to hlavně pro Američany. Takové hraniční město Tijuana, protějšek amerického San Diega, je oblíbeným nákupním místem. V Mexiku je totiž levně.

Pro mnohé bude jistě překvapením, že i v téhle zemi se dá smlouvat. Sice ne moc, a člověk musí být opatrný aby neurazil prodejce, ale s trochou sympatií a příslušným umem je to docela snadné. Ovšem nespoléhejte na zkušenosti z arabských zemí. Mentalita lidí ve střední Americe a v arabských zemích je dost rozdílná. Neústupnost zde neplatí. Docela se mi osvědčila metoda „koupím víc, ale dáš mi je levněji.“ Množstevní slevy jsou výhodné pro obě strany. Samozřejmě narazíte i na prodejce, kteří přistoupí na smlouvání, ale nepočítejte s velkými slevami, když dostanete cenu na půlku, je to vážně dobrý výkon.

Smlouvá se převážně o maličkosti, jakými je bižuterie, malé suvenýrky nebo třeba sombrera, o velké a cenné věci to nemá moc smysl. A samozřejmě, o smlouvání mluvíme pouze u stánkařů a plážových prodejců, v kamenných obchodech o tom nemůže být ani řeč.

Mluvíme-li o kamenných obchodech, platí pro ně jedno zlaté pravidlo. Čím zapadlejší obchůdek, tím lepší ceny. Samozřejmě nikomu nedoporučuji, aby se toulal po zapadlých uličkách (policisté se samopaly nejsou ve městech jen pro parádu), ale malinko odbočit od hlavních turistických cest není na škodu. Ceny se výrazně mění a zboží zůstává stejné.

A co se v Mexiku nakupuje?

Stříbro

975 Silver from Taxco… cedule, kterou jsem potkávala na každém rohu. Občas se změnilo místo původu, ale jinak jsem soustavně měla pocit, že celé Mexiko leží na stříbrném podloží. V průvodcích se samozřejmě píše o výhodných cenách tohohle krásně lesklého kovu, tak jsem byla náležitě zvědavá. No popravdě, pokud čekáte klasické stříbrné šperky, jemné ozdoby a umné prácičky, které jsou často k dostání u nás, budete zklamáni. Mexičané stříbrným šperkem rozumí skutečně masivní kus stříbra. Žádné decentní ozdoby, kdepak, prostě pořádné řetězy a prsteny. Koneckonců když se podíváte kolem sebe, Mexičané nosí výhradně mohutné stříbrné ozdoby.

Z mého plánovaného nákupu hory stříbra nakonec nic nebylo právě kvůli designu zdejších výrobků. Máte-li však podobné šperky rádi, neváhejte, ceny sou příznivé, stříbro skutečně pěkné a k dostání na každém rohu.

Sombrera

Pro Evropana symbol Mexika. Špičatý klobouk ze slámy, který v našich očích nosí každý Mexičan. Popravdě nevím, jak je tomu na venkově, ale ve městech jsem žádného takového Mexičana nepotkala. Sombrera se dají získat všude možně, od stánků po kamenné obchody a letiště. Co se různí jsou provedení a ceny. Za klasické slaměné sombrero můžete v přepočtu zaplatit 50, ale také 500 Kč. Záleží na tom, kde zrovna nakupujete. Na hlavní turistické třídě naproti nejluxusnějšímu hotelu v letovisku vám cenu pořádně osladí. Naopak prodejce u pyramid bude rád, že vůbec něco prodá. Samozřejmě se budou lišit ceny krásných zdobených, látkou potažených klobouků a oněch slamáků.

Takový parádní klobouk, který jsem zmínila, se dá pořídit okolo 100 pesos a to jak na letišti, tak třeba u památek. U tohohle obchodního artiklu se obchodníci docela vzácně shodují.

Z mých postřehů: na letišti jsem neodolala onomu krásnému klobouku, takže jsem typický slamák doplnila o krásný látkový klobouk. Suvenýry jsou věc krásná, ale jejich převoz je často náročný. Bohužel mi taková komplikace došla až po pořízení oněch úžasných klobouků. Kam je v letadle dám? Vlezou se někam? Nakonec se oba klobouky vlezly, jen slamák to odnesl decentním natržením. Následně jsem si zopakovala formulku, kterou nikdy nedodržím… „přemýšlej, jestli máš jak ty suvenýry dopravit domů…“

Bižuterie

Plážoví prodejci, spousta škebliček, neskutečné množství barev. Určitě jste už někdy v Čechách narazili na indiánské prodejce prodávající na různých kulturních akcích pestrobarevné náušnice a náhrdelníky. Tohle v Mexiku seženete na každém kroku a samozřejmě za zlomek ceny v Čechách. Kolikrát se jedná o velmi pěkné práce, jde na nich vidět, že je lidé stvořili s láskou ke svému řemeslu.

Z mých postřehů: na pravidelném trhu na náměstí mě zaujal chlapík, který měl na skromném hadříku vystaveno několik šperků z podivně kroucené oceli, na níž byly navlečeny zvláštní bobule nebo kamínky. Chlapík byl docela hovorný, představil se mi jako José a začal mi vysvětlovat, jak se onen kov musí kroutit a jaké bobule má na špercích navlečeny. Jako jeden z mála zvládal obstojně angličtinu, takže jsme si dokonce mohli popovídat. V Mexiku docela neobvyklé.

Nicméně pokud máte jen trochu oblibu v barevné bižuterii s indiánskými motivy, neváhejte a nechte si v zavazadle dost místa, to co v Mexiku objevíte, je doslova poklad.

Keramika a papírmašé

Misky, nádoby nejprapodivnějších tvarů, obyčejnější nádobí, malované talíře, loutky a figurky. To všechno patří k Mexiku. Keramiku zná asi každý z nás. I když evropské provedení keramiky se značně liší od toho mexického. V Mexiku všechny výrobky hýří barvami a krásně vyvedenými vzory. Každý kousek je malým uměleckým dílem. Jediné na co člověk musí při nákupu keramiky myslet je, jak takovouhle věc dostane domů. Keramika je věc křehká a letecké společnosti se zavazadly občas nakládají velmi zajímavým způsobem.
Papírmašé je oproti tomu trochu odolnější materiál, respektive každý pád nemusí znamenat kompletní destrukci. Jak sám název napovídá, jedná se o techniku vyrábění loutek a různých postaviček zvláštní technikou z papíru. Tyhle výrobky se často objevují v období různých svátků, tedy fiest. Jsou nedílnou součástí mnohých oslav. Dá se sehnat všechno od zosobnění bůžků až po obyčejné malé postavičky, často docela důmyslně vyrobené.

Oblečení

Mexiko je docela levná země s bohatou minulostí. Indiánské zvyky jsou zde stále živé, takže v obchůdcích nezřídka kdy narazíme na nějaký ten indiány inspirovaný obleček s krásnou výšivkou či korálkovým zdobením. Jedná se povětšinou o dámský šat, krásné haleny a sukně. Samozřejmě v případě ruční práce člověk musí očekávat trochu vyšší cenu, ale některé kousky jsou vážně krásné. A co se týče moderního oblečení, ceny nejsou přehnané a styl jiný než ten evropský. Pokud toužíte po nějakém úžasném originálu, zkuste nakupovat za oceánem. Nikdy bych nevěřila, jak může taková věc, jako je móda, být tolik rozdílná na dvou kontinentech.

Suvenýry z kamenů a přírodnin

Artefakt, který je nabízen především u indiánských památek. Miniatury bůžků z onyxu, jadeitu, tyrkysu nebo obsidiánu. Stačí jen letmo mrknout na mapu Mexika a je jasné, že země s takovými horami a rozličnými přírodními celky bude mít jistě velké geologické bohatství. Stříbro je kapitolou samo pro sebe, to bychom opět mluvili o špercích.
Z kamenů se vyrábí třeba miniatury pyramid či různí bůžci. Pokud můžu něco doporučit, nenechejte si ujít boha Slunce a Měsíce v onyxovém provedení. Leštěný onyx má fantastickou hru světla a působí tak značně magicky, akorát se hodí k „božské podstatě“ suvenýru.
Dají se sehnat i krásné Aztécké či Mayské kalendáře vyryté do kamenů, zkrátka cokoliv si budete přát. Ovšem pozor na to, aby se vám někdo místo kamene nesnažil vnutit sádru. Z 99% jde dobře poznat, že jde o podvrh, ale pořád je tam to jedno procento, kvůli kterému se vyplatí dát si pozor.
A nakonec ještě upozornění k obsidiánu, čili sopečnému sklu. Jak už laický název napovídá, jedná se o značně ostrý kámen. Nesnažte se nic z obsidiánu převážet v letadle mimo zavazadlový prostor. Obsidián umí pořezat, a pokud nechcete, aby byl váš suvenýr zabaven, uschovejte jej radši bezpečně do kufru.

Tequilla

Láhev tequilly přijde v Mexiku bez pochyby levněji než u nás. Jediné, čím jste při nákupu ovlivněni, je množství, jež je možné převést přes hranice. Tequilla je pro Mexičany to, co je pro nás Čechy pivo. Zkrátka národní nápoj. Pokud se chystáte přivézt si z Mexika nějakou tu lahvinku, dejte si práci a najděte nějaký místní supermarket, či obchod se smíšeným zbožím a podobně.

Alkohol je lepší kupovat na nějakém „zaručeném“ místě. Potulný prodejce tequilly asi nebude nejdůvěryhodnějším zdrojem.

Nad tím, jaká tequilla je nejlepší, by se jistě daly vést dlouhé debaty, sami Mexičané se v názorech liší. Nicméně proslulé jsou palírny na severu Mexika. Těsné sousedství suchých oblastí prospívá pěstování agáve, ze kterého se drahocenný nápoj vyrábí.
Tequilla a sombrero jsou zkrátka synonyma pro Mexiko.
Podrobnější informace o tomto nápoji, týkající se nejen nákupu, jsou pak k nalezení v rubrice o jídle a pití.

Čtěte také

- Tequila podrobněji a jiné mexické nápoje

Stříbrný obchůdek v pozadí (nahrál: admin2)
Stříbrný obchůdek v pozadí
Keramika (nahrál: admin2)
Keramika
Netradiční nákup (nahrál: admin2)
Netradiční nákup
\"Trh\" na náměstí… (nahrál: admin2)
\"Trh\" na náměstí…
Hadrářův ráj
Hadrářův ráj

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA