A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Mexiko - Průvodce

Pro cestu do Mexika je vhodné uvědomit si několik základních faktů, jinak můžete být nemile překvapeni hned ze začátku, což může zkazit celou dovolenou. Mexiko není „rizikovou zemí,“ odpadají tedy některé nepříjemnosti spojené s cestou, ale jsou věci, které se skutečně hodí vědět.

Kdy do Mexika

Nabídky cestovních kanceláří se většinou týkají zimních a brzce jarních měsíců, tedy pro rodiče školáků žádná sláva. V zimě je období sucha, jsou delší dny a je hlavní turistická sezóna. To znamená hned dvě věci. Všude bude mnoho lidí a na 99% budete mít krásné počasí. Na jaře začíná období dešťů, které vrcholí v létě a na podzim. V tu dobu je vyšší vlhkost a často se stane, že dopoledne proprší.

Z mých postřehů: Do Mexika jsem jela na začátku září, tedy v nepříliš vhodné době. Všichni průvodci v odstavci „doba vhodná pro návštěvu“ psali, že srpen a záři jsou na tom málem nejhůř. Přesto jsme riskovali a vypravili se do Mexika v tuto dobu, mimo turistickou sezónu. Skutečně pršelo. Ale jen dvakrát, a to v noci. Než jsem se vyhrabala ráno z postele, po loužích nebylo ani vidu ani slechu, naopak mě čekala krásně svěží a zelená příroda. A navíc jsem se vyhnula nepříjemným davům turistů.

- Čtěte o počasí v Mexiku

Co nezbytně sebou

- Cestovní pas, radši se povívat třikrát, než jednou nemít.
- Neumíte-li španělsky, pořiďte si nějakou tu konverzaci, v nouzi se hodí.
- Kvalitní papírový průvodce. Chcete-li podniknout nějakou delší cestu, nespoléhejte na informace z hotelů a cestovních agentur. Sice jsou většinou správné, ale jistota je jistota.
- Léky, ty jsou doslova nezbytností. Nikdy nemůžete vědět, jak na vás bude působit nové prostředí a jiná strava. Navíc na jihu je riziko výskytu malárie, tedy hodí se i antimalarika.
- Něco na úpravu vody. Voda se dá bez problému sehnat v pet lahvích, nicméně chcete-li ušetřit a neriskovat zdraví, kapky do vody se hodí. Nestojí moc a vystačí na dlouho.
- Slamák či podobná pokrývka hlavy je v takovéhle zemi doslova nutností, sluníčko docela peče a úpal či úžeh není nic, co by normální člověk s radostí vyhledával.
- Opalovací krém vyššího faktoru se hodí vždycky. Člověk si musí uvědomit, že se nachází blízko rovníku a místní obyvatelé nejsou tak snědí pro nic za nic.
- Toaletní papír. Možná se vám to bude zdát trochu přehnané, ale ne všude je takhle civilizační vymoženost dostupná. A pak ještě jedna poznámka, použitý papír se tu vyhazuje zásadně do koše.
- Repelent. Hmyz je nepříjemný i v našich končinách, co dodat.

Bezpečnost

Pokud nebudete vyhledávat odlehlá místa, nic by vám nemělo hrozit, ale nepočítejte s tím, že vás nikdo neokrade někde na hlavní ulici. Klidně okrade a vy s tím nic nenaděláte, protože stejně jako u nás je policie v případě malých lapků bezmocná.

Pokud se vám ztratí doklady, řeší to konzulát, nicméně se vyplatí dávat si na doklady a letenku pozor, ideálně je nechávat v trezoru v hotelu, pokud tedy máte tuto možnost. Je to asi nejspolehlivější cesta, jak se vyvarovat nechtěným negativním zážitkům.

Jazyk a dorozumívání

V Mexiku se mluví španělsky a pak také některými indiánskými dialekty. Nepředpokládám, že byste zvládali některý z indických dialektů, ale španělština se hodí. Dokonce je velmi žádoucí, místní totiž často jinou řeč neovládají. Což může být docela problém. Možná se zarazíte nad tím, proč Mexičané neumí kupříkladu anglicky, když sousedí se Spojenými státy. Popravdě se nemají moc v lásce, takže snaha naučit se anglickému jazyku je spíše neexistující.

Z mých postřehů: Jela jsem zrovna taxíkem z hotýlku na náměstí a řidič vypadal docela povídavě. Dokonce obstojně zvládal angličtinu, což mne mile překvapilo. Mezi prvními byla i otázka na moji národnost. Česká mu nic neříkalo, československá trochu, Evropu už naštěstí znal… Ve chvíli, kdy zjistil, že skutečně nejsem Američanka se ke mně choval mnohem přátelštěji. Nějak jsem prostě nabyla dojmu, že všudypřítomní Američané zde nejsou vítání.

V hotelech a podobných institucích lidé většinou anglicky umí, avšak není radno na to spoléhat, lepší je sebou mít nějakou tu španělskou konverzaci nebo se obrnit pevnými nervy a zkoušet se dohovořit nejstarším způsobem, tedy posunky. Pokud chtějí obě strany, jde to.

Vízová povinnost a očkování

Vízová povinnost byla pro občany České republiky zrušena, takže si nemusíte dělat hlavu se zařizováním těchto formalit. Neodpadá však kontrola na imigračním a hlavně, myslete na to, že Mexiko není Evropa a potřebujete tedy cestovní pas. Osobně radši třikrát zkontroluji, že jej mám, než abych ho nechala doma.

Co se očkování týče, povinné není žádné, nicméně existují jistá doporučení. Zkontrolujte si očkování proti tetanu a obrně, vhodné je nechat se očkovat proti hepatitidě A a B. Na jihu Mexika se může vyskytnout i malárie, takže není od věci sebou mít i antimalarika. Na lékařskou péči moc nespoléhejte, státní nemusí mít požadovanou kvalitu a návštěva soukromníka se prodraží. Nenechte tedy nic náhodě a nezapomeňte ani na cestovní pojištění, může se hodit.

Časový posun

Mexiko je země západně od Evropy a navíc docela daleko. Musíte tedy počítat s výrazným časovým posunem. Jedná se o sedmihodinový posun dozadu (na Kalifornském poloostrově dokonce osm hodin).

Zpravidla nebývá problém zvyknout si na posun dozadu, horší je to s návratem do vlasti. Pokud máte možnost, vezměte si po příletu z Mexika den volna, ať se aklimatizujete na středoevropské časové pásmo. Nejste-li zkušenými cestovateli, tahle zdánlivá drobnost se na vás může výrazně podepsat. Proto časové posuny nepodceňujte a řádně se na ně psychicky připravte.

Přírodní katastrofy

Trochu nepříjemné téma, ale člověk musí zauvažovat i nad ním. Už z geografické polohy Mexika je jasné, že to celý rok asi nebude nejklidnější oblast. Třeba takové hurikány sužující Mexický záliv a Karibik v létě. Nebo zemětřesení, také docela nepříjemný zážitek.

Proti hurikánům vás většinou nějak zajistí hotel, a pokud tvrdohlavě nebudete chtít jít ven, docela pravděpodobně se vám nic nestane. Horší je to se zemětřesením, tam už nikdo pomoci nemůže. V takových chvílích zachovejte klid, a pokud jste v místnosti, stoupněte si do dveří, jedná se o nejbezpečnější místo, minimalizujete pravděpodobnost, že na vás něco spadne a zraní vás.

Města na horském úbočí … (nahrál: admin2)
Města na horském úbočí …

Na textu spolupracovala: Průvodce v Cancunu

Poslední editace textu: 24.1.2014 12:37
Další informace
REKLAMA